Категорія «Налагодження програми»

Спостереження значень змінних

Під час налагодження, в Зокрема, при виконанні програми по кроках, досить часто буває корисно знати, чому дорівнює значення тієї чи іншої змінної. Усунення несправностей дозволяє спостерігати значення змінних програми. Для того щоб під час виконання програми по кроках мати можливість контролювати значення змінної, потрібно додати ім’я цієї змінної в список спостережуваних елементів (Watch List). Для …

Видалення точки зупину

Для того щоб видалити точку зупину, потрібно в діалоговому вікні Breakpoint List натиснути правою кнопкою миші в рядку, що містить інформацію про точку, яку треба видалити, і в контекстному меню вибрати команду Delete. Можна також у вікні редактора коду клацнути мишею на червоній крапці, позначати рядок, в якій знаходиться точка зупинки.

Зміна характеристик точки зупину

Програміст може змінити характеристики точки зупину. Для цього треба з меню View вибрати команду Debug Windows, потім з меню наступного рівня – команду Breakpoints. У діалоговому вікні Breakpoint List (рис. 13.6) потрібно клацнути правою кнопкою миші в рядку, що містить інформацію про потрібній точці зупинки, і в контекстному меню вибрати команду Properties. У результаті відкривається …

Додавання точки зупину

Для того щоб поставити в програму точку зупину (breakpoint), потрібно з меню Run вибрати команду Add Breakpoint (Додати точку зупинки), потім з меню наступного рівня – команду Source Breakpoint. В результаті відкривається діалогове вікно Add Source Breakpoint (рис. 13.4), в якому виводиться інформація про додається точці зупинки. Поле Filename містить ім’я файлу програми, куди додається …

Точки зупинки програми

При налагодженні широко використовується метод, який називають методом точок зупину. Суть методу полягає в тому, що програміст позначає деякі інструкції програми (ставить крапки зупинки), при досягненні яких програма призупиняє свою роботу, і програміст може почати трасування або проконтролювати значення змінних.

Трасування програми

Під час роботи програми її інструкції виконуються одна за одною зі швидкістю роботи процесора комп’ютера. При цьому програміст не може визначити, яка інструкція виконується в даний момент, і, отже, визначити, чи відповідає реальний порядок виконання інструкцій розробленим ним алгоритмом. У разі неправильної роботи програми необхідно бачити реальний порядок виконання інструкцій. це можна зробити, виконавши трасування …

Отладчик

Інтегроване середовище розробки Delphi надає програмістові потужний засіб пошуку та усунення помилок в програмі – отладчик. Усунення несправностей дозволяє виконувати трасування програми, спостерігати значення змінних, контролювати виведені програмою дані.

Запобігання і обробка помилок

Як було сказано вище, в програмі під час її роботи можуть виникати помилки, причиною яких, як правило, є дії користувача. Наприклад, користувач може ввести невірні дані або, що буває досить часто, видалити потрібний програмі файл. Порушення в роботі програми називається винятком. Обробку виключень (помилок) бере на себе автоматично додається в виконувану програму код, який забезпечує, …

Класифікація помилок

Помилки, які можуть бути в програмі, прийнято ділити на три групи: синтаксичні; помилки часу виконання; алгоритмічні. Синтаксичні помилки, їх також називають помилками часу компіляції (Compile-time error), найбільш легко переборні. Їх виявляє компілятор, а програмісту залишається тільки внести зміни в текст програми і виконати повторну компіляцію. Помилки часу виконання, в Delphi вони називаються винятками (exception), теж, …

Налагодження програми

Успішне завершення процесу компіляції не означає, що в програмі немає помилок. Впевнитися, що програма працює правильно можна тільки в процесі перевірки її працездатності, який називається тестування. Зазвичай програма рідко відразу починає працювати так, як треба, або працює правильно тільки на деякому обмеженому наборі вихідних даних. Це свідчить про те, що в програмі є алгоритмічні помилки. …